in

Instagram Kısıtlı Hesap, Gönderiyi ve Hikâyeyi Görür Mü?

Instagram Kısıtlı Hesap, Gönderiyi ve Hikâyeyi Görür Mü?

Değerli okurumuz bu yazımızda sizlere Instagram’da kısıtlı hesap özelliği nedir? Kısıtlı hesap gönderileri ve hikayeyi görür mü? sorularına cevap vereceğiz. Sosyal medya kocaman bir derya ve bu deryanın içinde bin bir çeşit insan bulunuyor. Bu insanların içinde bazen nereye ne yazdığını bilmeyen insanlar olabiliyor. Bazen de paylaştığımız bazı gönderileri veyahut hikayemizi bizi takip eden bazı insanların görmesini istemeyebiliyoruz. Bu tür durumlarda Instagram’da kısıtlı hesap özelliği kullanmak isteyebiliriz. Gelin şimdi Instagram kısıtlı hesap özelliği hakkında bilinmesi gerekenleri başlıklar halinde inceleyelim.

Instagram kısıtlı hesap özelliği nedir?

Instagram kısıtlı hesap özelliği kullanıcının kendisini rahatsız eden bazı kişilerin kendisiyle ilgili yapabildiği bazı işlemleri engellemesine imkan veren bir özelliktir. Hani amcanızın eniştesinin baldızıyla bayramda tanışmışsınızdır. Sizi bir şekilde eklemiştir instagram’dan. O baldız sizin tüm gönderilerinize gerekli gereksiz yorumlar yazar. Sizde o kişiyi engelleyemez yada arkadaşlıktan çıkaramazsınız ayıp olur diye ancak baldızında her şeye yorum yapmasını istemiyorsunuzdur. Ha işte tam orda baldızın iletişim özelliklerini kısıtlı hale getirmenize yarayan bir özelliktir bu. Gelin şimdi bu özelliğin tüm işlevlerini başlıklar halinde sizlere anlatalım.

Instagram kısıtlı hesap özelliğinin en güzel yanı tanıdığın kişileri engellemeden veya takip etmeyi bırakmadan kendini istemediğin etkileşimlerden koruyabilmeye olanak tanır.

Instagram’da birini nasıl kısıtlarız?

Instagram'da birini nasıl kısıtlarız?

Instagram’da birini kısıtlamak çok kolay kişinin profiline gidip sağ üstte bulunan 3 noktaya (…) tıkladığınızda kısıtla engelle seçenekleri ve diğer yapılabilecekler çıkar. Siz kısıtla kısmına tıklayarak kişiyi kısıtlılar listesine ekleyerek kısıtlamış olursunuz. Bu kısıtlananları görmek isterseniz daha sonra ayarlar ve gizlilik kısmından kısıtlılar bölümünden görmeniz mümkündür.

Instagram’da birini kısıtlamak ne anlama gelir?

Instagram’da birini kısıtlamak demek o kişiyi Instagram hesabınızdaki kısıtlılar bölümüne taşınması demektir.

  • Instagram’da birini kısıtladığınızda instagram o kişiyi sizin kısıtladığınızı o kişiye söylemez.
  • Kısıtladığın kişinin senin gönderilerindeki yeni yorumlarını sadece sen ve bu kişi görebilir.
  • Kısıtladığın kişi senin çevrimiçi olduğunu ve kendilerinin mesajlarını okuduğunu göremez.

Özetleyecek olursak Instagram’da birini kısıtladığınızda sizin çevrim içi olduğunuzu göremiyor, sizin onun mesajlarını okuduğunu da göremiyor, ayrıca kısıtladığın kişinin yorumlarını sadece sen görebiliyorsun.

Kısıtlı hesap hikayeyi görür mü?

Yani bir çok kişi hesap kısıtlayınca işte bir çok şeyi de kısıtladığı kişinin yapamadığını düşünebiliyor. Ancak işler hiç öyle değil. Bir hesabı kısıtladığınız zaman kısıtladığınız kişi paylaştığınız hikayeyi görebiliyor ve bu hikaye üzerinden size mesaj gönderebilir ayrıca da hikayeyi beğenebilir. Hikayede zaten yorum olmadığından bu kısımla ilgili bir şey yapmasına da gerek yok.

Bunun başka bir çözümü var hikayelerinizi ayrı bir ayar yaparak kurtulmanız mümkün. Instagramda hikayeyi gizle seçeneğini kullanarak hikayenizi görmek istemeyen kişilerden gizleyebilirsiniz. Bunu da şöyle yapabilirsiniz. Hikayenizin yanındaki 3 noktaya tıklayarak hikayeyi şu kişilerden gizle seçeneğine giriş yapıyorsunuz sonra hikayenizi gizlemek istediğiniz kişiyi seçip kaydet diyorsunuz. Hikayenizi gizlediğiniz kişiler hem hikayelerinizi göremezler hem de canlı yayınlarınızdan haberdar olmazlar.

Kısıtlı hesap gönderileri görür mü?

Bir kişiyi kısıtlılar arasına taşıdığınızda yani kısıtladığınızda bu kişi sizin bütün gönderilerinizi görebilir. Bir kişiyi kısıtlamak o kişinin gönderilerinizi görmesini engellemez. Sadece gönderilerinize yorum yaptığında bunu sadece siz ve o kişi görebilir. Diğer takipçileriniz bu yorumları görmez.

Instagram’da kısıtlanan kişi neleri göremez?

İnsanlar instagram da birini kısıtladıklarında işte onların bir çok şeyi göremediklerini düşünebilirler. İşin aslı aslında yukarıda da yazdığımız gibi böyle bir durumun olmadığıdır. Yani Instagram’da kısıtladığınız kişiler yaptığınız tüm paylaşımları ve hikayelerinizin hepsini görebilirler.

Hocam o zaman bu kısıtlama ne işe yarıyor dediğinizi duyar gibiyim. Kısıtlanan kişinin mesajlarını başka kullanıcılar göremezler. Örneğin bir post yani gönderi paylaştınız kısıtladığınız kişi bu posta yorum yazdı. İşte kısıtlı kişinin yazdığı bu yorumu diğer takipçileriniz göremez sadece siz görürsünüz. Bu kadar.

Kısıtlı hesap mesaj atabilir mi?

Instagram’da bir kişiyi kısıtladığınız zaman size mesaj atamadığını düşünebilirsiniz. Ancak bu durum doğru değildir. Bir kişiyi kısıtladığınızda kısıtlanan kişi size rahatlıkla mesaj atabilir. Mesaj atmasını engellemek için kişiye engel atmalısınız.

Instagram kısıtlı hesap nasıl anlaşılır?

Instagramda kısıtlanıp kısıtlanmadığınızı anlamanız çok mümkün değildir bunu anlayabilmenin bir yolu var aslında. Bunun için aynı kişiyi takip eden ve listesinde olan birini bulmanız gerekir.

Eğer takip ettiğiniz kişiyi gönderisine yorum yapar ve bu yorumu o kişiyi takip eden başkası göremiyorsa kişinin sizi kısıtladığını anlamış olursunuz.

Instagram’da birini kısıtlayınca ne olur?

Yukarda yazdık ama burada da yazalım. Instagram’da birini kısıtladığınızda sizin gönderilerinize yaptığı yorumları sadece siz görebilirsiniz başkası göremez.

Instagram kısıtlama ve engelleme arasındaki fark nedir?

Instagram’da a kısıtlama ile engelleme arasında çok fazla fark vardır. Instagram’da bir kişiyi kısıtladığınızda kısıtlanan kişinin yaptığı yorumları sadece siz görebilirsiniz. Arkadaşlığınız yine devam eder. Kısıtlanan kişi sizin gönderilerinizi ve hikayelerinizi görebilir. Birisine engel attığınızda ise kişi size ne mesaj yazabilir, ne gönderilerinizi görebilir nede hikayelerinizi.

Instagram kısıtlı hesap kaldırma nasıl oluyor?

Instagram’da kısıtlı hesap kaldırma oldukça basit. Uygulamanızda ayarlar ve gizlilik kısmında kısıtlılar bölümüne gelip buradaki kısıtlı kişiyi kaldırmanız yeterli olmaktadır.

Bir başka yazımızda görüşmek ümidiyle. Hoşça kalın.

Yazar: bilgimix

Teknoloji, Fotoğrafçılık ve Bilimsel Konular Üzerine Bildiğimiz veya Tecrübe Ettiğimiz Konuları Anlatıyoruz. Yazılarımız sizler için özenle hazırlanarak yayına alınmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir