in

E-Ticaret Nasıl Yapılır? – En Gizli Sırlar – Tecrübelerim

E-ticaret Nasıl Yapılır? – En Gizli Sırlar – Tecrübelerim

Bu yazımızda e-ticaret nedir? nasıl yapılır? sorularına ayrıntılı cevap vereceğiz. Ayrıca tecrübelerimi ve e-ticaretin en gizli sırlarını sizlere anlatacağım. Değerli okurlar bu yazı üstünkörü yazılacak bir yazı değil. Yılların tecrübesiyle harmanlanmış bilgi birikimimi sizlere aktaracağım. Her satıcı her paragrafı dikkatli okunmalı ve ders almalıdır çünkü yazdığım her şeyin kaynağı yıllardır edindiğim bilgi birikimin ve tecrübelerimdir. Bu yazı çok uzun olacağı için parça parça vakit buldukça ilerleteceğim ve eklemeler düzeltmeler aklıma geldikçe yapacağım. Gelin şimdi bu e-ticaret nedir, ne değildir, nasıl yapılır sorularına tecrübelerimizle ve bilgi birikimimizle cevap verelim.

Arkadaşlar bu yazı çok uzun olabilir ancak çok iyi bir rehber niteliğindedir. O yüzden bir yere kısa yol ekleyelim arada döner döner bakarız. Ben kendim de arada kendi yazdıklarımı okurum. Bu yazıyı da arada bir mutlaka okuyacağım. Eksik gördüğüm yerleri mutlaka güncelleyeceğim. Ne duruyoruz haydi başlayalım.

İçindekiler Tablosu Gizle

Öncelikli olarak bilmeniz gereken e-ticaretin bir kompozisyon gibi olduğudur. Nasıl ki edebiyat dersinde kompozisyonda giriş, gelişme ve sonuç bölümü varsa e-ticarette de bu şekildedir. E-ticarette de giriş gelişme ve sonuç bölümleri vardır. Bizlerde anlatım yaparken bu şekilde yapalım ki her şey daha net olarak anlaşılabilsin. Konumuzu 3 ana başlığa o başlıkları da data detaylı alt başlıklara ayıralım. Hazırsanız İlk bölümden başlayalım.

E-Ticarete Giriş Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ah ah e-ticarete nasıl giriş yapılır, nelere dikkat edilmelidir sorusuna keşke birileri bana çok daha bu işlerin başındayken anlatsaydı da bir çok problemi sorunu çok daha önceden anlayıp önlem alabilseydim. Neyse ki inşallah bu yazıyı okuyanlar bizim yaşadığımız sorunları yaşamayacaklardır.

Değerli dostlar e-ticaret normal ticaretten çok çok daha zordur bunu sakın unutmayın. Elbette normal ticarete göre kolay yönleri olsa da zor yanları oldukça yüksektir. O yüzden siz siz olun bu yazdığım adımları dikkatli okuyun. Burada yazılan tüm adımları bir defter üzerinde çalışmak ve sonrasında bir iş planına dönüştürmek oldukça önemli olduğunu da hatırlatalım. Burada konuları biraz özet halinde sunacağız ama sonrasında her konu başlığını detaylı işlemeyi umut ediyorum.

     a) E-Ticarete Girerken İş Planı Yapmak

Hiç duyulmamış bir şey öyle değil mi. İş planı. ne olduğu hakkında bile doğru düzgün bilgimizin olmadığı bu plan aslında oldukça önemlidir. Çok aşina olmadığımız iş planı aslında bir işin nasıl yapılacağını tam olarak ortaya koyan bir planlamadır diyebiliriz. Peki e-ticarette iş planının önemi nedir gelin ona bakalım.

Neden bir iş planı gerekli? Bir iş planı hangi konuda ne yapmamız gerektiğini, neleri dikkate almamız gerektiğinin önceden hazırlanıp kağıt üzerine aktarılmasıdır. Bu sayede neyi nasıl yapacağımızı net olarak daha iyi bilebiliriz. Hangi konularda eksik olduğumuzu, hangi konularda sorun yaşayabileceğimizi bize net olarak gösteren iyi bir iş planıdır. İş planının en önemli özelliği ise bir çok şeyin daha işe koyulmadan önceden düşünülmesi ve iş yapılırken bizlere müthiş bir kolaylık sağlamasıdır.

E-ticaretle ilgili bana gelen hemen hemen tüm dostlarıma  ilk sorduğum soru bir iş planın var mı sorusudur. İş planının ne kadar önemli olduğunu ilerleyen dönemde çok daha iyi anlıyorsunuz. Vakit geçtikçe keşke bir iş planımız olsaydı diyorsunuz. Bu nedenle e-ticaret nasıl yapılır sorusuna verebileceğimiz en iyi cevap bence iyi bir iş planı yapmaktır olacaktır.

Yani özetleyecek olursak e-ticarete başlarken yapacağımız ilk şey bir iş planı oluşturmaktır. Bu iş planını bitirmek önemli değil çünkü zamanla bu iş planınızı da geliştirebilirsiniz yani eklemeler ve çıkarmalar yapabilirsiniz. Ama önemli olan bir iş planınızın olmasıdır. Neyi nerede nasıl yapacağınız sorusuna en iyi cevabı iyi bir iş planı vereceğinden bu oldukça önemlidir.

     b) E-Ticarete Giriş Yaparken Fikir Belirlemek ve Ne Satacağına Karar Vermek

Bu konu gerçekten çok düşünülmeden hatta hiç düşünülmeden bodoslama atlanan bir konudur diyebilir. E-ticaret yapıcan parayı kırıcan diyenlerin aklına uyup e-ticarete bodoslama dalıp elindeki tüm birikimi harcayıp sonra çıkanların sayısı oldukça fazladır.

Her başlık ayrı bir öneme sahip aslında ama bu başlık gerçekten çok önemli bence. Yani e-ticaret yapacakların bu aşamada gerçekten kafaları çok karışık. Konudan da bir haberler. Şimdi elinize kağıt kalem alın bu yazılan her başlığı defterinize yazıp notlar alın ve bolca düşünün. Bu başlıkta size dikkat etmeniz gereken en önemli noktaları anlatacağım ve en gizli sırlardan bir kaçını aktaracağım.

Değerli dostlar e-ticarete başlarken yani giriş yaparken bir fikir belirlemek oldukça önemlidir. Bu fikir yapılacak olan ticaretin niteliğini ortaya koyar esasında. Nasıl bir e-ticaret modeli yürütüleceğine de bu aşamada karar kılınır. Bu temel olarak şu anlama gelir evet e-ticaret yapacağım ama ne satacağız?   Bu soru oldukça önemlidir ne satacağız, hizmet mi satacağız, hizmet mi alacağız yoksa bir ürün mü satacağız yada bir ürün mü alacağız bu sorulara karar bu aşamada karar veririz.

Bunlara kısaca örnek verelim ki kafamızda otursun. Misal internetten sigorta hizmetimi satacağız, yoksa müşterilerimizden temizlik hizmeti mi alacağız yada elma mı satacağız yada bütün bunlara aracılık mı yapacağız? işte bu aşamada tam olarak her şeye karar vermek gerekir. Şimdi halihazırda zaten bir mal yada hizmetinin olabilir bunu satıyor da olabilirsiniz. Misal gerçek hayatta helva satıyorsunuzdur dükkanda bunu internette satmak istiyorsunuz işet buna karar vermek oldukça önemlidir. Tamam helva satacaksınız ama kaç gramlık paketlerde hangi türlerini hangi platformlarda satacaksınız buna da karar vermek gereklidir.

Bu arada bütün bunlara karar verirken bunları kağıda dökmelisiniz. Hem böylece her şey kafanıza daha iyi oturur hem de yukarda bahsettiğimiz iş planı da ortaya çıkar.

Eee artık neyi ne şekilde satacağımıza tam olarak karar verdik. Helva, hizmet, sigorta yada her neyse bunu nasıl hangi şekillerde hangi şartlarda satacağımızın kararını verdikten sonra bir sonraki aşamaya geçebiliriz.

Peki buraya kadar e-ticaret nasıl yapılır sorusuna cevap verirken önümüze çıkan 2 önemli husus hakkında bilgi sahibi olduk. Bunların en önemlilerinden bir tanesi iş planımız ikincisi ise neyi tam olarak nasıl satacağımız hususu. Yani mutlaka bir iş planı yapmamız gerektiğini biliyorum ve neyi tam olarak nasıl satacağımızın da kararını verdik durumdayız. O zaman bir sonraki aşamaya geçelim. Bu aşama da oldukça önemli.

     c) E-Ticarete Başlarken Olmazsa Olmaz Marka Tescili

E-ticarete giren, e-ticaret yapan bir çok kişinin bir noktadan sonra yaşadığı en büyük sorunlardan bir tanesi yada pişmanlıklardan bir tanesi hatta en önemlisi marka tescili yaptırmamış olmalarıdır. E-ticaret nasıl yapılır sorusuna yanıt ararken bilinmesi gereken ilk ve en önemli konulardan bir tanesinin marka tescili yapmak gerekliliğidir. Peki neden?

E-ticarette marka tescilinin önemi oldukça büyüktür. Hali hazırda bir işletmeyseniz ve işletme adınıza marka tesciliniz varsa her şeyin yolunda olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak marka isminizin internette satış tescilini başka bir firma yapmış olabilir. Böyle bir durumda mevcut markanızla internette satış yapamayacağınız gerçeğiyle karşı karşıya kalırsınız. Emin olun oldukça oldukça can sıkıcı bir durumdur. Heleki ürünlerinize on binlerce etiket bastırdığınızı düşünün ve hepsinin çöpe gideceğini bir hayal edin. Daha neler neler.

Bu konuyla ilgili detaylı bilgilendirme yazısı yazılması gerek aslında ama sizin bilmeniz gereken şu, internetten satış yapabilmek için  bir marka tesciliniz olmalı ve bu markanın internetten satış hakları da sizde olmalıdır. Dikkat edin markanızın olması yeterli değil bu markanın internetten satış haklarının da sizde olması gerektiğini bilmelisiniz.

     d) E-Ticaretin başında alan adı, sosyal medya isimlerinin alınması

E-ticaret nasıl yapılır konusunu işlerken marka tescili yapıldıktan sonra yapılması gereken ilk şey, marka isminize ait internet üzerindeki alan adlarını, sosyal medya isimlerinin hepsinin alınması oldukça önemlidir. Başka birisinin sonradan bu marka isimlerini kayıt etmesi sizin başınızı ağrıtabilir. O yüzden marka tescilinin arkasından bu isimleri mutlaka kayıt altına alın.

     e) E-ticarete başlarken yapılması gereken ilk şey nedir?

Bu başlığın açılmasının nedeni üstte marka tesciliyle ilgili yazdıklarımın önemidir. E-ticarete başlarken ilk yapılması gereken marka tescilidir. (Kırmızı Yazdım O kadar Önemli Yani) Bu marka tescili yaparken de bir danışman marka patent firmasıyla çalışmanız çok çok ama çok önemlidir. Yani siz siz olun e-ticarete başlarken marka tescilinizi ilk sıraya koyun.

     f) E-Ticaretin en baş ağrıtan konusu depo tutma ve kargo anlaşması

E-ticaret nasıl yapılır sorusuna cevap verirken önümüze çıkan en önemli sorunlardan bir tanesi de depo, kargo süreçleri ve kargo anlaşmasıdır. E-ticaretin başlangıcında ürünlerimizin depolanması, gelen siparişlerin hazırlanması, hazırlanan siparişlerin kargolanması iyi planlanmalıdır. Bütün bunların yanı sıra iadeler de düşünülmeli ve planlanmalıdır. Şimdi buraya kadar okuyan hemen dicek ki ne var bunda sipariş geliyor kargoya veriyon gidiyor bu kadar. Halbuki e-ticaretin en önemli sorunlarından bir tanesi de kargolama süreçleri, yani depolama, hazırlama, iade yönetimidir. Bu süreç çok iyi yönetilmelidir ki e-ticarette başarı yakalanabilsin.

Basitçe bir planlama hatasından bahsedecek olursak deponuz şehrin bi ucunda anlaşma yaptığınız kargo firmasının şubesi bir ucunda olursa çok büyük zorlukların sizi beklediğini bilmelisin. Bunun gibi bir çok nokta düşünülmeli, depo anlaşma yapılacak olan kargoya yakın tutulmalı, depoda bilgisayar, yazıcı gibi teknolojik ürünler hazır olmalı, güvenlik ve yangın önlemleri de alınmalıdır. Çalışanlarınızın depoya gidip gelmeleri de iyi düşünülmelidir. Burada yazdığımız bir çok faktör e-ticaret nasıl yapılır sorusuna cevap ararken bilinmesi ve öğrenilmesi gerekenler arasında yer alır.

    g) E-Ticarete başlarken yazılımlar ve tasarımların hazır edilmesi

E-ticaret nasıl yapılır sorusuna cevap ararken karşımıza çıkan önemli soruların başında ise ihtiyaç duyulacak olan yazılımlar ve tasarımların hazır edilmesi oldukça önemlidir. Bu yazılımlar arasında muhasebe yazılımlarınız, depolama yazılımlarınız ve buna benzer yazılımlar yer alır. Ayrıca kendi web siteniz üzerinden hareket edecekseniz web site yazılımızın da yapılması ve hazır edilmesi gerekir. Elbette bütün bunlar yapılırken işte ürünlerinizin üstüne yapıştırılacak tasarımlar, logonuz vb hepsi hazır edilmelidir.  Bunlar ilk başlarda hazır olmalıdır ki satışa başladığınızda başınız ağrımasın.

     h) E-Ticaretin başında resmi izinler, belgeler, sertifikalar hazır olmalı

Arkadaşlar marka tescilinizden hemen sonra yapılacak ilk işleriniz arasında resmi izinleriniz, sertifikalarınız ve belgeleriniz yer alır. Gıda satışı için ayrı izin  ve belgeler, orman ürünleri için ayrı izin ve belgeler, içecek satışları için ayrı izinler alınması gerekir. Hizmet satıyorsanız misal sigorta, yada internet hizmeti yine aynı şekilde internette bu hizmeti verebilmeniz için gereken izinleri de almanız gerekir. Örneğin internetten peynir satışı yapacaksanız kendi üretim yeriniz ve bu üretim yerinin izinleri olması gereklidir. Bu izinler olmadan al sat dahi yapamazsınız.

Değerli dostlar siz siz olun internette satış yaparken sakın ama sakın işin kolayına kaçayım izin almazsam bişi olmaz demeyin. Çünkü kendi şehrinizde mahallenizde sizi kimse şikayet etmeyebilir. Ancak internette rakibinizin ilk işi sizin izinlerinizi kontrol etmek olacaktır. Eğer izinleriniz ve belgeleriniz yoksa sizi cimere vb yerlere şikayet ederek tüm satışlarınızı durdurabilir. O yüzden siz siz olun kesinlikle resmi belgelerinizi, sertifikalarınızı ve izinlerinizi e-ticarete başlamadan önce almış olun.

Burada şunu belirtelim, kendi web sitenizde satış yapıyorsanız,

 • Üyelik Sözleşmesi
 • Mesafeli Satış Sözleşmesi
 • Ödeme ve Teslimat
 • İptal ve İade Koşulları

gibi yasal zorunluluk olan kullanıcı sözleşmelerinin tamamının web sitenize eklenmesi gerektiğini unutmamalısınız.

       ı) Satış yapılacak ürün ve hizmetlerin fiyat ve açıklamalarının sistemlere işlenmesi

Arkadaşlar e-ticarette en önemli hususlardan bir tanesi iyi bir rakip analizi yapıldıktan sonra ürünlerinizin fiyatlandırılmasının yapılmasıdır. Ürünleriniz çok iyi şekilde fiyatlandırmanızın yanı sıra satış yapacağınız tüm platformlarda fiyatlarının doğru girildiğinden emin olunmalıdır. Misal bir pazaryerinde kesinti ve kargo ücretleri farklıyken başka yerde farklı olabilir. Bu durumlar dikkate alınarak fiyatlar her platform gözetilerek düzenlenmelidir.

Ürün fiyatlarının yanı sıra tüm ürünlerin yada hizmetlerle ilgili detaylı bilgi ve açıklamaların yazılması oldukça önemlidir. Ayrıca ürünlerin açıklamalarıyla ilgili yasal mevzuata uyduğunuzdan emin olmalısınız. Örneğin bitkisel bir çay satıyorsanız bir sağlık beyanı içeren cümle kuramazsınız. Yani sattığımız ürün baş ağrısına iyi geliyor ürün açıklamasına yazamazsınız.

     i) Ürün görsellerinin ve videolarının hazır edilmesi

Çoğu zaman pek önemsenmeyen, belki en sona bırakılan konulardan bir tanesi de ürün görselleridir. Ürünlerimizin görselleri aslında büyük önem arz eder. En nihayetinde ürünlerimizi sattıracak olan ürünlerimizin görselleridir. Ben her zaman ürün görsellerinin sanal ortamda oluşturulmasından ziyade bir ortamda fotoğraflanması ve fotoğrafların işlenerek kullanılmasını şiddetle sizlere öneririm. Bütün bu fotoğrafların yanı sıra ürünlerimizin videolarını da çekip kullanabilirsek gerçekten muhteşem sonuçlar elde ederiz.

Unutmayın iyi görseller, iyi videolar sizi rakiplerinizden her zaman bir adım öne taşır. Ayrıca bu fotoğraf ve videoların sosyal medyada kullanılması da mümkün olduğundan çok fazla faydasını görürsünüz.  Bu nedenle e-ticarette satışa başlamadan önce ürünlerinizi fotoğraflamak ve videolarını çekip hazır etmek çok önemli olduğu unutulmamalı üstün körü yapılmamalıdır.

E-Ticaret Nasıl Yapılır Giriş Bölümünün Özeti

Değerli dostlar buraya kadar e-ticaret nasıl yapılır sorusuna cevap verirken 3 ana başlığa ayırdığımız konumuzun 1. bölümünü bitirdik. Bu bölüm e-ticarete giriş yaparken bilinmesi gerekenleri içermekteydi. Kısaca yukarıda yazdıklarımızı özetleyelim sonrasında 2. bölüme yani gelişme bölümüne geçelim.

E-ticaret nasıl yapılır noktasında buraya kadar öğrendiklerimizi kısaca özetleyecek olursak;

 1. Mutlaka bir iş planı yapmamız gerektiğini,
 2. Neyi, nasıl, ne formatta ve ne şekilde satacağımızı karar vermemiz gerektiğini,
 3. Marka tescilinin ilk önceliğimiz olduğunu,
 4. Alan adı ve sosyal medya hesaplarının marka tescilinin hemen ardından alınması gerektiğini,
 5. Kullanacağımız, muhasebe, web yazılımımızın karar verilip alınması gerektiğini,
 6. Depomuzu hazır edip kargo anlaşmalarını yapmamız gerektiğini,
 7. Tabi ki resmi izinlerimizin, sertifikalarımızın yani ihtiyaç duyulan tüm resmiyetin tamamlanması gerektiğini,
 8. Ürün görsel ve açıklamalarının kanunlara uygun şekilde girildiğini,

Öğrenmiş olduk. Bunlar e-ticaret nasıl yapılır sorusuna cevap verirken satışa başlamadan hazır hale getirilmesi gereken ana başlıklarımızdır. Bunlar üzerinde kafa yormalı ve hepsini detaylı düşünüp hazır hale getirmeliyiz.

Buraya kadar anlattıklarımız esasında işin ana hatlarını ortaya koymaktadır. Bunun dışında irili ufaklı bir çok sorun bu süreçte karşımıza çıkabilir. Bütün bunları yaptım bitti gözüyle bakmamalısınız. Bunun nedeni ise herkesin satış yaptığı ürün ve iş modeli farklıdır. E-ticaretin dinamik bir yapıya sahip olduğunu bilmelisiniz ve sürekli olarak kendinizi geliştirmelisiniz. Ortaya çıkabilecek sorunları da önceden öngörebilmek adına bu yazıyı dikkatli okumalı ve kendinize mutlaka ama mutlaka bir iş planı yapmalısınız. Gelin şimdi 2. bölüme yani e-ticarette gelişme evresini sizlere anlatmaya başlayalım.

E-Ticarette Satışa Başlamak ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

E-ticaret 3 ana bölüme ayrılır dedik ve yukarda giriş bölümünü sizlere aktardır. Bu bölüm ise gelişme bölümü yani satışa başlama serüveni. Bu bölümde satışa başlama ve sonrasında dikkat edilmesi gerekenleri sizlere aktarmaya çalışacağım. Her başlığın tecrübelere dayalı olduğunu ifade etmeliyim. Gelin şimdi duruma bir göz gezdirelim.

Evet artık her şey tamam tüm hazırlıklar bitti, sıra geldi satış yapmaya ve paraları saymaya. Bu süreç herkeste biraz farklılık gösterse de temelde bu süreçler birbirine çok benzerdir. Kafamızın karışmaması adına başlık başlık ilerleme kaydedelim ki her şey daha basitçe anlaşılabilsin.

     a) İletişim kanallarına hakim olunması

İletişim kanallarının açık tutulması e-ticaret nasıl yapılır sorusuna cevap ararken bilinmesi gereken önemli bir husus ta iletişimdir. Burada iletişim kanallarının açık tutulması ve tüm iletişim kanallarından müşterilerimizin bizlere ulaşabilir olduğunu bilmeliyiz. E-posta, telefon, whatsapp, telegram, pazaryerlerinin uygulamalarının bildirimleri, pazaryeri platformlarından gelen mesajlar müşterilerimizin bize ulaşacağı iletişim kanallarıdır.

Hangi platformda satış yaparsak yapalım, bu platformların tüm iletişim kanalları tamamıyla telefona yönlendirilmiş olmalı. Bu şekilde size gelecek tüm mesaj ve bildirimlerin hepsi telefona geleceği için herkesle her zaman iletişim halinde olursunuz. Buda size tüm e-ticaret sürecine hakim olmanızı sağlar.

Kısaca e-ticarette satışa başladığınızda tüm iletişim kanallarının açık olduğundan ve müşterilerinizin size ulaşabileceğinden emin olmalısınız.

     b) Müşterilerin satın alma işlemlerinin takibi

E-ticaret başladığınız da gerek pazaryerlerine yüklediğiniz ürün ve hizmetlerinizin gerekse kendi web sitenizdeki ürünlerin stoklarının doğru olduğundan, renk, varyasyon ayarlarının doğru yapıldığından ve ürünlerinizin istediğiniz şekilde müşterileriniz tarafından alınabildiğinden emin olmalısınız. Ayrıca tüm bu satın alma sürecini takip etmeli, gerekirse tüm ürünlerinizden birer adet deneme amaçlı kendi kendinize sipariş geçmelisiniz.

Kısaca müşteriniz ürününüzü alabiliyor mu alamıyor mu bunu kontrol etmeli ve takip etmelisiniz. Bu şekilde tüm satın alma sürecinin sağlıklı yürüdüğünden emin olabilirsiniz.

     c) Fiyatların kontrol edilmesi

E-ticaret sürecinde dikkat edilmesi gereken ana hususlardan bir tanesi de fiyatların kontrolüdür. Bunu ilk başlarda anlamayabilirsiniz ancak ürün yada hizmet çeşitliliğiniz çok olduğu zaman ve çeşitli pazaryerlerinde satış yapıyorsanız fiyatlarınızın sürekli olarak takip etmeniz gerektiğini unutmayın.

Bu durumun nedeni ise pazaryerlerinin anlaşmaları gereği indirim miktarlarını sizlere yansıtmalarıdır. Misal ürününüz 100 TL indirimli 90 TL ye satılmış. Bu indirim yapılan 10 TL’yi kimin karşıladığını iyi bilmelisiniz. Bu indirim miktarı satıcıdan karşılanıyor olabilir bu da size zarara sokacaktır. Bu nedenle fiyatlar sürekli takip edilmeli ve ona göre hareket ederek fiyat istikrarı sağlanmalıdır.

     d) Ürün veya hizmetlerin kargoya verilmesi ve takibi

Buraya kadar artık bir çok resmi prosedürü yerine getirdik, ürünlerimizin bilgilerini, görsellerini ve fiyatlarını sistemlere işledik ve geriye kalan gelen siparişlerin kargoya verilmesi. Çok üzerinde durulmasa da e-ticarette en çok problem yaşanan, insanı bıkkınlık derecesine getirip sinir sistemini alt üst eden ana nokta bu kargo işlemleridir.

Siparişlerimiz geldikten sonra gönderilecek ürünlerimizi kırılmaması için özenle paketlemeli, paketimizin içine  instagram hesabımız ve iletişim bilgilerimiz gibi bilgileri içerek basılı bir not koyulması, yüksek fiyatlı siparişlerde müşterimize hediye eklenmesi ve sonrasında kırılır etiketi gerekliyse yapıştırıldıktan sonra kargoya mümkünse aynı gün verilmesi oldukça önemlidir.

Müşterimize pazaryeri platformlarında kargo bilgisi kendiliğinden sistem gönderir. Kendi web sitemizden gelen siparişlerde müşteriye kargo bilgisini de mail yoluyla gönderildiğinden emin olmalıyız. Müşteriye kargo bilgisi gitmediğinde sürekli olarak size mesaj atarak kargo bilgisini almak isteyeceğini unutmamalısınız.

     e) Müşteri geri bildirimlerinin takibi ve cevaplandırılması

E-ticaretteki önemli ve üzerinde durulması gereken en önemli hususlardan bir tanesi de müşteri geri bildirimleridir. İnanın e-ticarette binbir çeşit insanla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle sabır katsayınızı çok yüksek tutmanız oldukça önemlidir. Müşterilerimiz gerek ürünle ilgili sorular gerekse kargo süreçleriyle ilgili sorular bizlere sorabilirler. Bu soruların titizlikle cevaplanması oldukça önemlidir.

Bunun dışında müşterilerimiz satın alma süreçlerini yani kargo süresini, ürün kalitesini ve yaşadığı bu e-ticaret deneyimini değerlendirmeye tabi tutarlar. Bu değerlendirmelere pazaryeri uygulamalarında bizim cevaplamamıza izin verilmez. Ancak müşterimizin memnun olması ve değerlendirmesini olumsuz yapmaması için tüm satın alma süreçlerinin çok titizlikle yapılması ve müşterinin memnun edilmesi oldukça önemlidir.

Kısaca arkadaşlar müşterilerin geri bildirimlerinin olumlu olması için tüm önlemlerin dikkatlice ve titizlikle ele alınması ve uygulanması gerekir. Bütün bunlara rağmen olumsuz yorum ve değerlendirmeler alabilirsiniz. Bunlara karşı her zaman sabırla hareket etmeli ve müşteri memnuniyetinizi ön planda tutmalısınız. Unutmayın memnun müşteri gelecek alışverişinde ilk alışverişinde sorun yaşasa bile sizin soruna çözüm bulmanız durumunda yine sizi tercih edecektir.

     f) Reklam çalışmalarının planlanması

Olmazsa olmaz reklam çalışmaları. Değerli arkadaşlar reklam çalışmaları e-ticarette başlı başına ele alınması gereken çok önemli bir süreçtir diyebiliriz. Her şeyiyle iyi düşünülmeli ve planlanmalıdır. Reklam çalışmaları marka inşanızla birlikte yapılmalıdır. Yani e-ticarete satışa başladıktan sonra her yönüyle reklam çalışmalarını ele almalısınız. Gerek sosyal medya, gerek diğer kanallardan yapacağınız tüm reklam çalışmaları sizleri daima diğer müşterilerinizden bir adım öne taşır.

Reklam çalışmalarında bütçeleme oldukça önemlidir. Bütçenizin iyi kullanıldığından emin olmalısınız. Reklam firmalarına gidip aylık şu kadar bütçem var bana reklam yapın derseniz sizin bütçenizi reklam firmaları yer bitirir hiç bir şeyde elde edemeyebilirsiniz. Bu nedenle ya reklam birimini kendi bünyenizde kurmalısınız veyahut reklam ajansınızla çok koordineli çalışmalısınız.

Reklam ajansları para harcamayı çok severler. Siz siz olun harcadığınız her kuruşun nereye gittiğinin raporunu isteyin. Yani işte 2bin TL harcanmışsa. Bu 2bin tl karşılığındaki dönüşümün ne olduğunun mutlaka raporunu isteyin. Reklam firmaları bu raporları sunmamayı ve kafanızı karıştırmayı deneyebilir. Siz her zaman harcanan her tutarın nereye gittiğini ve dönüşümünün ne olduğunu bilmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

     g) İade ve değişim

E-ticaret nasıl yapılır sorusuna cevap ararken inanın mevcut durumu çok basite alıp anlatıyor insanlar. Sonrasında ise yav bu nasıl yapılır şu nasıl yapılır sorusu ile cebelleşirken asıl yapılması gereken ana noktaları kaçırıyorlar. E-ticaretin en büyük zorluğu ve can alıcı noktası nedir diye soran herkese vereceğim yanıt tabi ki iade ve değişimlerdir dedim. Gelin şimdi bu konuyu da sizlere hızlıca aktaralım.

İade ve değişim e-ticaret yaparken yaşanılan en büyük problemlerden biridir. Özellikle iptaller, iadeler gerçek anlamda e-ticaret yapanları önemli ölçüde yaptıkları işten soğutabilir. Gerek yurt dışında olsun gerek ülkemizde olsun satıcıların iptal ve iadelerle ilgili bilmesi gereken önemli bir husus ta bu iptal ve iadelerle kargo ücretlerinin gider olarak işlemeniz gerektiğidir. İptal ve iadelerde kargo ücretleri, kırılan, kullanılan yolda kaybolan ürünlerin ücretlerinin hepsini gider hanenize yazmanız gerektiğini unutmayın. Yoksa çok zarar edersiniz çok.

İptal iadeler müşterilerin en doğal hakkıdır. O yüzden kızmaya gerilmeye hiç gerek yok. Bu ücretleri gider hanenize yazıp işinize odaklanmalısınız. Gereksiz yere müşteriyle girdiğiniz her polemikte sizin zararlı çıkacağınızı unutmayın. E-ticarette kanunlar her zaman müşteriyi koruyacaktır. Sizi koruduğu zamanlar oldukça azdır. O yüzden iptal ve iadelerde üzülmemeli işinize bakmalısınız.

E-Ticarette geri dönüşümler ve sonuç

Değerli dostlar e-ticaret nasıl yapılır sorusuna cevap ararken bu serüvenin sonunda herkesin ulaştığı bir nokta vardır. Elbette ki ulaşılan bu nokta yolun sonu değildir ancak artık bizler gibi bir çok şeyi öğrenmiş ve neyin ne olduğunu nasıl yapılması gerektiği noktasına varmış olursunuz. Biz burada e-ticaret nasıl yapılır sorusunda giriş, gelişme bölümlerini size anlattık şimdi de sonuç bölümünü sizlere anlatalım.

Değerli arkadaşlar e-ticaret son bulan bir süreç değil, sürekli olarak gelişmeniz, duruma ayak uydurmanız, yeniliklere açık olmanız, reklam faaliyetlerinizi optimize etmeniz gereken bir süreç. Bu süreçte yapmanız gereken her şeyi yaptıktan satışlara başladıktan bir müddet sonra dikkat etmeniz gerekenleri bu bölümde ele alacağım.

Yani hocam cayır cayır satıyor daha bitmedi mi bizim çilemiz demeyin. Daha durun bakalım her şey yeni başlıyor. Gelin konu başlıklarına dikkatlice göz gezdirelim.

     a) Satışların ve stokların değerlendirmesi

Günlük satış telaşının içinde bir çok şeyi unutabiliyoruz. Kargolar müşteriler derken ne yaptığımız konusunda bazen farkındalığımız azalabiliyor. E-ticaretin ilerleyen zamanlarında yaptığımız satışların ve stokların değerlendirilmesi oldukça önemlidir. Stoklarınız sürekli güncel tutmanız gerektiğini unutmamalısınız. Bazen aşırı miktarda satış yapabiliyoruz bu tür durumda yaşadığımız sevincin yanı sıra hemen stoklarımızı gözden geçirmemiz gerektiğini unutmamalıyız.

Kısaca satışlarımızı ve stoklarımızı sürekli kontrol etmeli ve güncel tutmalıyız. Böylece günlük sipariş kargo koşuşturmacası arasında yaşayacağımız stok sorunlarının önüne geçmiş oluruz.

     b) Gelir-giderlerin tekrar gözden geçirilmesi

Muhakkak takibi gereken konu bu gelirler ve giderler. Hani çok fazla satış yaptıkça keyfine doyulmayan ancak satış yapılmayınca moralimizin bozulduğu konu. Arkadaşlar e-ticarette bazen gelir ve giderlerin hesaplanmasının ucu kaçabiliyor. Ne sattığımızı ne kadar kar elde ettiğimizi yoğun karmaşanın arasında unutabiliyor.

Bu nedenledir ki ayda bir yada hafta da bir gelirlerle giderlerin hesaplanması oldukça önemli. Bu hesaplamalar bizim her şeyi yeniden gözden geçirmemizi ve optimize etmemizi sağlar. Örneğin önceden 100 kalem ürün üretiyorduk gelir giderlerimizi iyi hesaplayıp 1000 kalep ürün ürettirip maliyetimiz düşürerek daha iyi kar elde edebilmemizi sağlamak için gelir giderlerin gözden geçirilip yeniden optimize edilmesi gerektiğini unutmamalıyız.

     c) E-Ticarette Kar ve zarar hesabının tekrar yapılması

İyi güzel aylardır alıyoz satıyoz bir şeyler yapıyoz. Tamam yapıyoruz yapıyoruz da ne almışız, ne üretmişiz ne satmışız bizim bu işten karımız ne? Değerli dostlar hangi işi yapıyorsak yapalım kar zarar hesabının yapılması oldukça önemlidir.

E-ticaret nasıl yapılır diye merak ederken bu süreçte kar mı yapıyoruz yoksa zarar mı soruları da merak etmeli ve üzerinde önemle durmalıyız. E-ticaret yaparken bir çok zorluk ve yoğunluktan dolayı bu kar zarar hesabı unutuluyor. Aradan aylar geçip bir hesap yapıldığında bir çok noktada zararına satış yapıldığı fark ediliyor. İşte bunun önüne geçmek için ayda bir kar zarar hesabı yapıp fiyat ve hizmet güncellemesi yapmamız gerektiğini unutmamalıyız.

     d) Müşteri memnuniyetinin ölçümü

Her ne kadar sizleri hayattan, ticaretten bezdiren müşterileriniz olsa da müşteri memnuniyeti e-ticaret için olmazsa olmazlar arasında. İnsan ilişkileriniz zayıfsa müşterilere tahammül edemiyorsanız e-ticaretten uzak durmanızı tavsiye ederim.

Müşteri memnuniyetinin sürekli olarak ölçümü oldukça önemlidir. Bunu size olan yorum, telefon vs dönüşlerin yanı sıra anket yaptırarak ta ölçebilirsiniz.

Müşteri memnuniyetini ölçmenin temel amacı e-ticaret sürecindeki soru ve sorunları öğrenmek ve onları ortadan kaldırmaktır. Yani sorunların temel kaynağını bu sayede öğrenmeniz mümkün olur. Bir çok büyük firma sürekli olarak kendi müşterilerine bu tür anket çalışmaları yaparlar. Çünkü sorunları sadece kendi pencerenizden her zaman öğrenmenin mümkün değildir. Müşteri gözüyle sorunlarınızı öğrenmenin en iyi yolu müşteri memnuniyetini ölçmek ve buna göre e-ticaret sürecinizi yeniden planlamanız gerekebilir.

     e) Satış durumuna göre yeniden değerlendirmenin yapılması

E-ticarette yapılmasın gerekenlerden en önemli hususlardan bir taneside yeniden değerlendirmedir. Yani hangi ürünleri satıyoruz, ne kadar satmışız ne kadar kar elde etmişiz, başka hangi ürünleri satabiliriz müşteri memmuniyetimiz ne durumda gibi hususların sürekli olarak değerlendirmesi ve e-ticaret sürecinin bütün bu değerlendirmelere göre tekrar revize edilmesi gereklidir.

Unutulmaması gereken bir başka husus bu değerlendirmenin 3 aylık periyotlarda yapılması en doğrusudur. Belli bir müddet sonra 6ayda bir yada yılda bir yapılabilir.

     f) Reklamların tekrar planlanması

Tüm değerlendirmeler, satışlar, kar zarar durumlarının gözden geçirilmesi yapıldıktan sonra satış yapılan ürün veya hizmet reklamlarınız yeniden planlanması oldukça önemlidir. Bazı durumlarda reklamları yukarı maliyet yönünde revize etmek gerekebilir. Veyahut yeni ürünlerin müşteri kitlesine göre gözden geçirilip yayınlanması gerekebilir. Bütün bu nedenlerden ötürü reklamlarınızın sürekli olarak güncellenmesi satış rakamlarını yukarı çekmek adına oldukça önemlidir.

    g) Görsellerin ve bilgilerin kontrolü ve güncellenmesi

Değerli arkadaşlar e-ticaret sürecinde ürünlerimizle ilgili olarak yeni görsellerin eklenmesi, bilgilerin güncellenmesi gerekebiliyor. Bunun nedeni ise e-ticarete başlarken bazen heyecanlı ve aceleci olabiliyor ve ürünlerimizin bilgilerini eksik yada yanlış girebiliyoruz.

E-ticaretin ilerleyen dönemlerinde görsellerin ve bilgilerin güncellenmesi hem müşterileriniz içinde iyi oluyor. Müşterileriniz de sizin için bak kendilerini sürekli güncelleyip yeniliyorlar izlenimi sizler için markanıza ayrıca bir değer kazandırıyor.

Sonuç ve Özet

Değerli dostlar e-ticaret başından sonuna kadar planlanması, bu planlamanın kağıt üstüne dökülmesi ve dökümü yapılan bu projenin bütçelenmesi ile ancak hayat bulur. İşte satışa başlarım satarım şöyle kazarım böyle kazanırım deyince e-ticarette hüsrana uğrayacağınızı bilmelisiniz.

E-ticaret nasıl yapılır sorusuna bu yazımızda cevap vermeye çalıştık. Ara ara bu yazıya dönüp düzeltmeler ve eklemeler yapacağım. Bu yazının e-ticarete başlayanlar için iyi bir rehber olduğuna inanıyorum. Aklınıza takılan en küçük detayı bile yorum bölümünden bizlere sorabilirsiniz. Tüm yorumları bilgi ve tecrübelerim ölçüsünde dikkatle ve titizlikle cevaplıyorum. Şimdilik hoşça kalın. Rabbim bol kazançlar nasip etsin.

 

 

Yazar: Ali Evcan

Amatör fotoğrafçılık üzerine 15 yıldır gönüllü eğitmenlik yapıyorum. İyi bir webmaster olduğumu düşünüyorum. Teknoloji, bilim ve fotoğrafçılık meraklısıyım. Bildiklerimi paylaşmayı seviyorum. Fotoğrafçılık ve Webmaster olarak eğitim verdiğim öğrencilerimle gurur duyuyorum.

2 Comments

Leave a Reply

2 Pings & Trackbacks

 1. Pingback:

 2. Pingback:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir